Hledání vnitřního klidu
Jak člověk může najít vnitřní klid?
Můžu si prostě pomyslet:
"Od teď budu mít hlavu čistou" zavřít oči a dosáhnout toho?
Naneštěstí, nejsme tak jednoduší. Lidé neumí prostě přepnout spínač a zbavit se tak negativních pocitů a energie.
Nalezení vnitřního klidu chce čas a nasazení!
Každý kdo provozoval meditace nebo lekce jogy alespoň jednou v životě, zažil takzvanou "opičí mysl". Jedná se o pocit, kdy se necítíte pohodlně ve svém těle, snažíte se odehnat myšlenky a přitom se neúspěšně snažíte najít vnitřní harmonii a vyrovnanost. Navíc to není jen reakce vaší mysli, ale i těla. Jakmile se začnete cítit lépe v poloze, kterou jste dosáhli, věci, které jsou hluboko ve vás, začnou vystupovat na povrch.
Toto všechno je součástí cesty k vnitřnímu klidu, což znamená, že se jedná o něco, co musíte přijmout. K tomu abyste mohli přijmout to či ono a získat dostatek síly na překonání špatných vzpomínek a frustrací, budete se muset s nimi vypořádat. Utíkání od problémů vám nikdy nedodá sílu a mír, který potřebujete.
Proč musíme najít sílu?
Můžete pochybovat - co má síla společného s mým vnitřním klidem?
Ve skutečnosti, vnitřní klid je hlavně o síle. Bez této kvality nebudete mít sebevědomí. Bez sebevědomí nemůžete provést žádné změny a dosáhnout vyrovnanosti mysli.
Vaše síla je vaše jediná a největší zbraň k boji proti všem špatným věcem a pocitům. Navíc tato cesta může být dlouhá a hrbolatá. Dosažení vnitřního klidu za všechnu námahu absolutně stojí!
Pokud jste připravení vrhnout se do hledání vlastního vnitřního klidu a udělat svůj život tak dokonalý, jak jen může být, pročtěte si seznam základních kroků, které Vaší cestu dokáží pořádně rozjet.
1. Zkus něco nového
Pokud utíkáš od výzev, tak se nikdy nemůžeš posunout dál. Tvoje komfortní zóna je asi super místo, ale postávání v ní může způsobit spoustu problémů. Pokud chceš růst, musíš začít na sobě pracovat. Začni malými věcmi. Potkej nové lidi, navštiv náhodné místo, které by tě nikdy nenapadlo, že bys navštívil. Jednoduše: vystup z komfortní zóny! Občas i něco tak jednoduchého jako je nová chuť v jiné zemi může člověku otevřít mysl k úplně odlišným perspektivám. Toto ti pomůže najít vnitřní mír.
2. Zkus předpovídat
Neříkám, že by ses měl pokoušet nahlížet do budoucnosti. Pokud jsi někdy slyšel o emocionálních předpovědích, tak víš, že lidé mají schopnost představit si různé scénáře, které se budou dít jako následek nějaké události. Nemůžeš předpovědět, co se přesně stane, ale můžeš mít představu, jaké budeš mít pocity v případě, že se daná událost přihodí. To zní celkem logicky, že?
Bude to hodně nepříjemné, ale bylo by dobré, aby sis zkusil představit tu nejhorší věc, která se ti může stát.
Prožít takové pocity ti může objasnit, jak se takové situaci ubránit. Pokud ne, budeš alespoň lépe připraven s danou situací bojovat.
3. Přestaň hledat snadnou cestu
Všichni se snažíme najít nějakou snadnou cestu ven z obtíží. Je to lidská přirozenost. Pokud se můžeš vyhnout něčemu náročnému a složitému, tak se to mu prostě raději vyhneš. Pokud vzdáš všechno, co se zdá být obtížné, nikdy ničeho nedosáhneš. Snaž se překonat svoje limity k dosažení něčeho většího a tato snaha ti přinese veliké zadostiučinění.
4. Soustřeď se na šťastné vzpomínky
Jedna z největších chyb, kterých se lidé dopouštějí je, že se soustředí na špatné vzpomínky prožité v těžkých chvílích v minulosti. Neustálým přemítáním a vzpomínáním se více a více utápějí ve smutku. Místo toho si připomeň svojí sílu tím, že se zaměříš na šťastné okamžiky tvého života.
Zapoj do svého života selektivní paměť. Jsi ta samá osoba jako ta když jsi byl nejsilnější, šťastný nebo úspěšný. Jestli jsi sílu našel předtím, najdeš ji znovu!
5. Každý den medituj
Meditace je jednou z nejpopulárnějších a nejefektivnějších cest k nalezení vnitřního míru. Při jejím zvládnutí stačí půl hodinky denně k nalezení dostatku pozitivní energie, kterou člověk potřebuje pro přežití celého dne. Každý z nás půlhodinku času pro sebe najde. Udělej si čas pro meditování KAŽDÝ DEN. Mimochodem, pokud máš pocit, že ty právě tu půl hodinku najít nedokážeš, tak pravidelnou meditaci potřebuješ ještě víc než by sis býval pomyslel.
Z počátku se to může zdát
náročné, ale brzy se to naučíš a vytvoříš si z toho návyk.
Jak začít meditovat, to se dozvíž zde?
6. Zbav se rozptylování
Technologie je jedním z největších rušivých elementů současnosti. V mnoha směrech je velmi užitečná, zároveň ale může být největším nepřítelem.
Není nutné se úplně izolovat od sociálních médií nebo kompletně odstřihnout internet.
Stoprocentně je ale je pro každého z nás dobré zajistit si nějaký čas "bez-rozptylování".
Začni omezováním rušivých elementů krok za krokem. Zkus vydržet bez těchto technologií několik hodin denně, poté časový úsek roztáhni na několik dní. Jakmile se naučíš být občas nezávislý na mobilu a sociálních sítích, zjistíš, že máš spoustu času pro sebe, který můžeš věnovat meditování a soustředění se na svůj vnitřní klid.
7. Stav se na hlavu
Může to znít praštěně nebo nebezpečně, ale stavět se do polohy hlavou dolů nám ukazuje, že dokážeme naprosto všechno. Chce to pouze zvládnout tak, aby to bylo bezpečné. Jakmile dosáhneš tohoto nepohodlného cíle, budeš se cítit lépe a budeš mít i lepší dojem ze svých schopností a ze své síly. Navíc- stavět se na hlavu je i prospěšné našemu zdraví.
8. Udělej nějaký velký krok
Přestaň stále všechno do nekonečna promýšlet, změň svůj život! Všichni občas moc přemýšlíme, ale musíme vykonat nějakou akci k tomu, abychom zesílili. Učiň moudré rozhodnutí, naplánuj si zevrubně cestu a vrhni se na to. Nejlepší výstupy bývají právě z podstoupených výzev.
9. Važ si svých hodnot
Řiď se vždy svými vlastními hodnotami, ne hodnotami někoho jiného. Pokud nebudeš dělat to, čemu sám věříš, ale budeš se soustředit na to, co si myslí ostatní, dostaví se u tebe frustrace a zklamání.
10. Drž hlavu nahoře
"Být vždy a za každých situací optimistický je nemožné" nebo alespoň si to většina z nás myslí. Existují lidé, kteří se ale i přesto neustále usmívají jako by jejich život byl vždycky perfektní. Uč se od těchto lidí. Esenci být šťastný tvoří právě sebevědomí a optimismus. Pokud se o to budeš snažit, optimismus se stane tvým návykem a jen s obtížemi se budeš držet při zemi. Budování vlastní sebehodnoty a vnitřního klidu je dlouhodobý proces, ale je to něco, na čem se pracuje každý den našeho života. Zaměř se na tento cíl a drž se této cesty.
Užij si tu hrbolatou výpravu zvanou život.