Jak začít meditovat?

07.01.2019

Meditace učí soustředění, omezuje stres, pomáhá zbavit se zlozvyků, vylepšuje paměť a sebekontrolu, snižuje krevní tlak, vylepšuje metabolismus, snižuje srdeční tep a má mnoho dalších pozitivních vlivů na naše duševní i psychické zdraví.

1. Věnuj se meditování minimálně 2 minuty denně

Pro začátek to bude určitě stačit. Bylo by velmi hloupé tvrdit, že na meditování nemáš čas. Dvě minuty jsou velmi krátká doba, takže výmluvy nepřicházejí v úvahu!

2. vytvoř si rituál

Spoj pravidelnou meditaci s určitým časem dne nebo s určitou činností. Například brzy ráno, když ostatní ještě spí, či při tvém raním šálku kávy, nebo při obědě - prostě si vyber nejpohodlnější a nejklidnější čas dle svého uvážení.

3. najdi si klidné a tiché místo

Může to být doma ve chvíli kdy tě nikdo nebude vyrušovat. Klidně to může být lavička v nějakém tichém koutku místního parku. Případně jakékoliv jiné "tajné" místo kde můžeš v klidu a potichu pár minut sedět. Meditace na pláži nebo poblíž jakéhokoliv vodního toku je úplně nejvíce povznášející zkušenost.

4. Seď rovně

Nemusíš sedět v lotosovém sedu a stále se soustředit na to jestli sedíš správně. Seď vždy tak aby ti to bylo co nejpohodlnější. Samozřejmě je ale vhodné mít záda rovně. Pokud je to tedy možné můžeš sedět na židli s dobrou podporou zad, případně se opřít o zeď.

5. Začni pomalu

Začni s minimálně dvěma minutami denně. Jakmile budeš mít pocit, že můžeš přidat, tak postupně plynule přidávej každý den krátký časový úsek. Například po týdnu medituj 5 minut, po dvou týdnech se posuň k 10 minutám, třetí týden 15 minut a po jednom měsíci budeš na 20 minutách. Poté můžeš stejným tempem pokračovat až k 30 minutám každý den, což je doba považovaná za ideální pro udržování a budování silné a zdravé mysli.

6. soustřeď se na dýchání

Nádech- výdech, pomalu, soustředěně. Musíš se kompletně zaměřit na své dýchání. Doprovázej myslí každý nádech a výdech, soustřeď se na vzduch vyplňující tvé plíce a pomalu z plic odcházející.

Počítej: jedna- nádech, dva- výdech, ... a tak dokola až do deseti a poté opět od začátku.

7. Rozšiřuj hranice této činnosti a trénuj tím žití v přítomném okamžiku

Meditace nemusí mít jen podobu sezení a soustředění se na dýchání. Můžeš trénovat svou mysl v každodenním životě. Například při svačině, procházce parkem nebo i při mytí nádobí. Jednoduše při obědě jídlo jenom v rychlosti nezhltni. Místo toho si ho pomalu vychutnej a soustřeď se na chuť a vůni každého sousta. Parkem jen tak neproběhni. Místo toho se trochu pokochej scenérií, která tě obklopuje. Všímej si barev, zvuků a vůní. Prostě se soustřeď se na všechno to úžasné kolem čeho procházíš.

I při mytí nádobí se můžeš soustředit na každý moment. Na to jak se splachuje pěna pod tekoucí vodou, na to jak se postupně z špinavého nádobí stává úhledná hromádka zářících opět užitečných nástrojů.